„Jak się żenić, to się żenić” – Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w Połańcu

W sobotę 2 września o godz. 17.00 mieszkańcy Połańca i okolic spotkali się w parku miejskim na wspólnym czytaniu „Wesela” S. Wyspiańskiego. Podobnie jak w roku ubiegłym, tegoroczne plenerowe Narodowe Czytanie w naszym mieście było wspólną inicjatywą Miasta i Gminy Połaniec, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, Centrum Kultury i Sztuki oraz Publicznego Gimnazjum nr 1 w Połańcu. Wsparcia organizacyjnego udzieliło Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu, a finansowego – Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne POLPRZEM Sp. z o.o. w Połańcu.

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W kolejnych latach czytano dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa oraz Quo vadis Henryka Sienkiewicza.

Tegoroczną lekturę wybrano podczas internetowego głosowania. Utwór konkurował z Przedwiośniem Stefana Żeromskiego, Pamiątkami Soplicy Henryka Rzewuskiego i Beniowskim Juliusza Słowackiego. Łącznie oddano blisko 37 tys. głosów, z czego Wesele uzyskało prawie 18 tysięcy.

Wesele. Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego, powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie.

Uczestnicy „weselnego” czytania w Połańcu spotkali się przy biesiadnym, suto zastawionym stole. Wrażenie autentyczności chłopskiego wesela z przełomu XIX i XX wieku wywoływała nie tylko scenografia, lecz także stroje lektorów, którzy wcielili się w postacie dramatu. Wśród nich byli uczniowie oraz absolwenci naszego gimnazjum: Joanna Kurzeja (Panna Młoda), Krzysztof Wójcik (Pan Młody), Katarzyna Grabowska (Maryna), Mikołaj Wilk (Jasiek), Ola Fiuk (Zosia), Dominika Kwiatkowska (Haneczka), Kacper Tatrocki (Kasper). W pozostałych rolach wystąpili: Radosław Matusiewicz (Czepiec), Mariusz Żurawski (Dziennikarz), Małgorzata Dalmata-Konwicka (Radczyni), Beata Mika (Klimina), Benedykt Kozieł (Poeta), Emilia Dudek (Rachel), Jerzy Fortuna (Ojciec), Konstanty Michorowski (Dziad), o. Piotr Graduszewski (Ksiądz). Zarówno młodzież, jak i dorośli  lektorzy sprawili się naprawdę świetnie. Ich żywiołowe, wzbogacone ruchem scenicznym interpretacje wywoływały śmiech i aplauz wśród zgromadzonych widzów.

Dodatkową atrakcją imprezy były piosenki oraz tańce ludowe w wykonaniu grupy wokalno–tanecznej z CKiSz pod opieką p. Marzeny Drożdżowskiej w składzie: Amelka Switek, Wiktoria Polak, Julia Moryc, Natalia Zabłocka, Urszula Wójtowicz oraz Julia Kicińska, którym na akordeonie akompaniował Patryk Bańkowski.

Na zakończenie „weselnego” spotkania wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni do wspólnego biesiadowania. Na stole oprócz tradycyjnego wiejskiego chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym znalazł się duży wybór staropolskich ciast. Wszyscy uczestnicy otrzymali także pamiątkowe zakładki do książek, a lektorzy – egzemplarz Wesela z pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania, którą można było także przybić na przyniesionych ze sobą prywatnych egzemplarzach książki.

Podsumowując, tegoroczne Narodowe Czytanie w Połańcu udało się znakomicie. Było po trosze wszystkiego: wspaniałej polskiej literatury, żywego słowa, śpiewu, śmiechu i tańca, a także smacznego jadła i wesołych pogawędek. Kto nie był, niech żałuje.

Zapraszamy za rok.