lubie_ksiazki

 

Sposób, w jaki rodzice i nauczyciele mówią do dziecka, informuje dziecko, co do niego czują. Ich stwierdzenia mają wpływ na jego szacunek do samego siebie i poczucie własnej wartości. W dużym stopniu język rodziców determinuje przeznaczenie dziecka.

Haim Ginott

Gorąco zachęcamy Państwa do korzystania ze zbiorów naszej szkolnej biblioteki.
Szczególnie polecamy książki, które każdemu rodzicowi mogą pomóc jeszcze lepiej wypełniać jego życiową misję – wychowanie młodego człowieka.

(Opisy na podstawie okładki lub fragmentów książek)

 

Anna Jankowska
Trudne tematy dla mamy i taty

trudne_tematy

 

Ta książka to nie tylko poradnik poświęcony wychowaniu dzieci. To spora dawka wiedzy o sztuce życia w zwariowanym XXI wieku, który postawił przed rodzicami wyzwania, o jakich nie śniło się ich rodzicom: uzależnienie od komputera, zły dotyk, budowanie autorytetu, bratobójcze walki, rozwód, nowy partner i wiele innych. A wszystko napisane w prosty, pełen ciepła i dowcipu sposób przez polskiego pedagoga praktyka, okraszone zabawnymi ilustracjami.

 

Rex Forehand, Nicholas Long
Jak wychowywać uparte dziecko

jak-wychowywac-upartePraktyczny poradnik dla rodziców dzieci sprawiających kłopoty wychowawcze – w wieku od dwóch do sześciu lat. Proponowany tu pięciotygodniowy program pomaga zrozumieć, co kształtuje zachowanie małego uparciucha, uczy umiejętności skutecznego radzenia sobie z problemami wychowawczymi oraz przedstawia sposoby „naprawy” relacji nie tylko z dziećmi, ale także między rodzicami.

Autorzy poświęcają uwagę problemom związanym między innymi z: agresją, nadpobudliwością, ADHD, rywalizacją między rodzeństwem, lękami nocnymi, napadami złości, jedzeniem, zasypianiem i porannym wstawaniem Mówią też o wpływie konfliktowych sytuacji w rodzinie, rozwodów, depresji, alkoholizmu czy telewizji na psychikę dziecka. I proponują konkretne rozwiązania.

 

Kevin Leman
Jak wychowywać dziecko i nie oszaleć

jak-wychowywacNaucz się wydobywać z Twoich dzieci to, co w nich najlepsze, nie pozwalając im wchodzić Ci na głowę.

Tak, możesz wychować odpowiedzialne, szczęśliwe dzieci, nie obawiając się skoków ciśnienia! Autor tego bestsellera, ojciec piątki dzieci, opisuje, jak działa dyscyplina praktyczna.

W dowcipny i przejrzysty sposób ukazuje między innymi:
– jak radzić sobie z niejadkami;
– jak reagować na wybuchy złości u dzieci;
– jak minimalizować rywalizację między rodzeństwem;
– jak nauczyć dzieci odpowiedzialności;
– jak nakłonić je, by robiły to, co im każesz;
– kiedy «chwycić małe sępy za dziób»;
– dlaczego dzieci bywają niegrzeczne i co z tym robić;
– jak ustalić odpowiednie kieszonkowe;
– jak być stanowczym, a jednocześnie dać dzieciom do zrozumienia, że nam na nich zależy.
Książka zawiera też Poradnik dyskusyjny do użytku indywidualnego lub grupowego.

 

Mariatresa Zatoni
Jak mądrze wychować nastolatka. Rady praktyczne dla rodziców i wychowawców

jak_madrzeKsiążka jest przeznaczona dla wychowawców i rodziców wychowujących nastolatków. Pomaga zrozumieć zjawisko młodzieńczego buntu naszych dzieci. Powinna być również obowiązkową lekturą dla tych, których dzieci jeszcze nie osiągnęły „wieku buntu”, ponieważ do tego trzeba się przygotować, kiedy jest jeszcze czas.

Książka opisuje relacje rodzinne, gdy nastolatki buntują się przeciwko wszystkim i wszystkiemu oraz radzi bardzo mądrze, jak rozwiązywać takie problemy w oparciu o praktyczne przykłady.

Okres młodzieńczy u dzieci to czas burzliwy nie tylko dla samego nastolatka, ale również, a może przede wszystkim, dla jego rodziców. Trudno nam zrozumieć, dlaczego nasze dziecko – dla którego zrobiliśmy tak wiele, które zawsze było najważniejsze, o którym wiedzieliśmy prawie wszystko – nagle przestaje liczyć się z naszym zdaniem i zaczyna stanowić odrębną istotę.

 

Michael Gurian
Zrozumieć nastolatka. Co mogą zrobić rodzice, opiekunowie i nauczyciele, by wychować dorastających chłopców na wyjątkowych mężczyzn?

zrozumiec_nastolatkaW tej rewolucyjnej książce autor prezentuje nową wizję dorastania do męskości. Pomaga rodzicom i wychowawcom przeprowadzić chłopców przez trudny okres między dziewiątym a dwudziestym pierwszym rokiem życia.

Kiedy chłopcy wkraczają w wiek nastoletni, napotykają ogromne wyzwania w domu, w szkole i w związkach osobistych. Dorastający chłopcy to w obecnych czasach grupa społeczna narażona na największe ryzyko – uzależnienia, przemoc, choroby umysłowe i zaniedbania emocjonalne. Gurian odpowiada na trudne pytanie na temat zmian, przed którymi stoją dorastający chłopcy. Koncentruje się na biologii młodego mężczyzny, rozwoju jego struktury emocjonalnej, adaptacji społecznej, bezpieczeństwie emocjonalnym w rodzinie. Autor odsłania również tajniki kultury, którą chłopcy tworzą dla siebie w okresie dorastania: wewnętrzny świat zasad, tekstów i rytuałów, które wszyscy rodzice i wychowawcy powinni umieć rozpoznać.

 

Heidemarie Brosche
Nie jest źle być słabym uczniem. Jak sobie radzić ze szkolnymi problemami dzieci

nie_jest_zle

Poradnik dla rodziców mających dzieci w wieku szkolnym, przydatny także dla uczniów i nauczycieli.

Bezradni rodzice, zniechęcone dzieci,ciągłe kłótnie w domu. Gdy dziecko nie radzi sobie w szkole, cierpi cała rodzina. A przecież dziecko jest czymś więcej niż tylko uczniem!

Heidemarie Brosche przełamuje negatywne podejście do słabych ocen i pokazuje, jak nabrać dystansu do trudności szkolnych. Przekonuje, że dzieci, które mają problemy z nauką, mogą w życiu wiele osiągnąć.

 

Gordon Serfontein
Twoje nadpobudliwe dziecko

twoje_nadpobudliweTrudności w nauce i niepowodzenia w kontaktach z rówieśnikami często są wynikiem zaburzeń koncentracji uwagi – choroby występującej u wielu dorastających dzieci, zwłaszcza chłopców.

Gordon Serfontein, doświadczony pediatra od lat pracujący z dziećmi, wnikliwie opisuje przyczyny i objawy tych zaburzeń, wśród których wymienia między innymi impulsywność, nadpobudliwość, nieuwagę, agresję. Doradza, jak postępować, aby okres dojrzewania przebiegał mniej burzliwie. Dodaje otuchy rodzicom, nauczycielom i lekarzom i pokazuje na przykładach, że często z tych kłopotliwych dzieci wyrastają zdolni, nieprzeciętni ludzie.

Książka została napisana przystępnie, klarownym i komunikatywnym językiem. Na końcu każdego rozdziału znajduje się krótkie podsumowanie w postaci spisu słów-pojęć o charakterze kluczowym, co dodatkowo ułatwia lekturę.

 

Lorraine Thomas
Akademia najlepszej mamy pod słońcem

akademiaAutorka proponuje mamom pracę nad rozwijaniem 10 konkretnych umiejętności oraz program praktycznych ćwiczeń. Wystarczy kilka minut dziennie, aby zdobyć wiedzę, która poprawi funkcjonowanie rodziny i pozwoli cieszyć się sukcesami każdego dnia. Sama najlepiej wiesz, że bycie mamą to twoje najważniejsze zadanie. Wiesz także, że nie jest ono łatwe. Zawarte w książce wskazówki pomogą ci stworzyć szczęśliwą rodzinę, nauczyć dzieci wiary w siebie i zapewnić im jak najlepszy start w dorosłe życie:
-stań się mamą na luzie;
-ucz się wraz z dzieckiem, jak wykorzystać drzemiący w was potencjał;
-szukaj rozwiązań trudnych i stresujących sytuacji;
-bądź konsekwentna w przestrzeganiu dyscypliny i ustalonych granic;
-słuchaj tego, co mówi dziecko i zachęcaj je do słuchania;
-wychowaj szczęśliwego człowieka, który będzie wierzył w siebie.

 

Andrea Braun

Mniej… to często znaczy więcej, czyli jak radzić sobie z dziecięcą konsumpcją i zapobiegać uzależnieniom

mniej_to

 

Autorka wyjaśnia okoliczności i przyczyny, dla których konsumpcja ma dzisiaj dla nas tak ogromne znaczenie. Wypróbowane w praktyce projekty i pomysły zachęcają dzieci i dorosłych w domu, przedszkolu i szkole do bardziej świadomego traktowania tego problemu.

 

 

Nessia Laniado, Gianfillippo Pietra
Gry komputerowe, Internet i telewizja. Co zrobić, gdy nasze dzieci są nimi zafascynowane?

gry_internet

Ta książka to rodzaj poradnika, który pomaga:
– zrozumieć, jak komputer i telewizja mogą wpływać na umysł dziecka,
– poznać zagrożenia i możliwości,
– nauczyć się postępować w taki sposób, aby komputer i telewizja stały się narzędziami wspomagającymi rozwój intelektualny i emocjonalny, a nie wyizolowanie,
– nauczyć się wyróżniać i udostępniać dzieciom tylko wartościowe treści.

 

Florence Lattauer
Osobowość plus dla rodziców

osobowosc_plus_rodzic

 

Warunkiem bycia dobrym rodzicem jest rozumienie i szanowanie osobowości każdego dziecka. Będzie to możliwe tylko wówczas, gdy zrozumiesz cztery podstawowe typy osobowości charakteryzujące wszystkich – dorosłych i dzieci.

 

 

 

Robert J. MacKenzie
Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić?

kiedy_pozwolic

 

Podstawą skutecznego wychowywania jest konsekwentne wyznaczanie granic, umożliwiających dziecku orientację w otaczającym je świecie. MacKenzie omawia typowe błędy popełniane przez rodziców, wyznaczających dziecku zbyt sztywne, zbyt szerokie lub niestałe granice. Opisuje granice odpowiednie dla dzieci na różnym etapie rozwoju oraz skuteczne metody ich ustalania.

 

Haim G. Ginott
Między rodzicami a dziećmi

miedzy_rodzicami

 

Komunikacja jest kluczem do zażegnania niewypowiedzianych wojen, które zarówno w rodzicach, jak i w dzieciach budzą złość, zakłopotanie i żal. Dzięki właściwym metodom komunikowania się możemy zrozumieć sposób myślenia dziecka, co pomoże nam uniknąć rozgoryczenia w rozmaitych codziennych sytuacjach.

 

 

Wojciech Eichelberger
Jak wychować szczęśliwe dzieci

jak_wychowac

Autor, znany z emitowanego w telewizyjnej „dwójce” programu „Okna”, w rozmowie z Anną Mieszczanek mówi m. in. „Z troską o dzieci jest tak, jak z uprawianiem ogrodów. Są ogrody angielskie, fantastycznie naturalne. Ogrodnicy robią wszystko, by wesprzeć rośliny i pozwolić im rozwinąć cały naturalny potencjał. Starają się jak najmniej przeszkadzać. Ale są też ogrody francuskie. Ogrodnicy z tej szkoły uważają, że przyrodę najlepiej jest przycisnąć, wyrównać, geometryzować, dostosowywac do obowiązującej koncepcji estetycznej.
Większość z nas ma dziecięce doświadczenie francuskiego ogrodu.”

 

Adele Faber, Elaine Mazlish

Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły

zeby_sluchaly

 

„W sposób niezwykle osobsty, pełen życzliwości i prostoty Autorki dzielą się swoim własnym doświadczeniem oraz głęboką wiedzą na temat dylematów rodzicielskich i dziecięcych uczuć, sposobów nawiązywania współpracy, skuteczności i nieskuteczności pochwał oraz kar. Ujawniając przyczyny porażek wychowawczych i wskazując sposoby ich uniknięcia – uczą rodzicielstwa dojrzałego i satysfakcjonującego.”

(Z Listu do Czytelnika polskiego Z. Śpiewak)

Adele Faber, Elaine Mazlish
Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci

wyzwoleni_rodzice

 

Książka została wyróżniona prestiżową Nagrodą Krzysztofa (Christopher Award) „za afirmację najwyższych wartości duchowych człowieka”. Autorki opowiadają w niej o tym, jak uczyły się same, krok po kroku, ulepszać życie swoich rodzin. Korzystając z własnych doświadczeń, a także z doświadczeń innych rodziców przekazują wzruszające i przekonujące świadectwa takiego porozumiewania się z dziećmi, które pozwala u obu stron wyzwolić to, co najlepsze.

 

Irena Obuchowska
Kochać i rozumieć cz. 1, 2, 3

kochac

Wykorzystując gromadzone przez lata autentyczne i różnorodne doświadczenia, autorka napisała poradnik dla rodziców dzieci w wieku od „zera” do pełnoletności. Opowiada w nim o różnych tajemnicach dziecięcego serca i umysłu, o problemach młodzieży czasami skrywanych przed najbliższymi, o kłopotach wychowaczych oraz o tym, jak sobie z nimi radzić. Jego przydatność docenią wszyscy, którzy uświadomią sobie, że tylko obustronna miłość i zrozumienie mogą zapewnić stworzenie szczęśliwej rodziny.

 

Michael S. Josephson, Val J. Peter, Tom Dowd
Jak kształtować charakter nastolatka

jak_ksztaltowac„W świecie, który uwielbia nastoletnie supergwiazdy i błyskawiczne kariery, działania dydaktyczne, zmierzające do ukształtowania charakteru twojego dziecka, mogą zakrawać na heroiczny akt wiary. Dlaczego ktokolwiek miałby sobie zawracać głowę wiarygodnością, skoro znacznie ważniejsze jest to, by być cool (…)? Po co tyle gadać o odpowiedzialności, skoro znacznie wygodniej jest żyć z dnia na dzień (…)?
Odpowiedzią może być to, że jedynym kompasem, który pozwoli naszym dzieciom w miarę bezpiecznie poruszać się po mieliznach życia, jest mocny charakter. Dzięki niemu nasze dzieci nie zgubią drogi w życiu. Bez tego niewiele będzie się liczyć.”

(Kilka myśli końcowych)

Kevin Steede
10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców

bledy_rodzicow

Autor jest psychologiem klinicznym, który specjalizuje się w leczeniu zaburzeń zachowania dzieci i młodzieży. Opierając się na własnych doświadczeniach, omawia najczęstsze błędy popełniane przez rodziców. Zwraca im uwagę, że dzieci należy kochać takimi, jakie są, a nie realizować poprzez nie własne marzenia i zaspokajać własne ambicje. Nie tylko wymienia błędy wychowawcze, ale też radzi, jak je naprawiać oraz jak rozwijać zdrowe relacje między dorosłymi i dziećmi.
Książka jest napisana prostym i obrazowym językiem. Wiele w niej przykładowych dialogów i scenariuszy pisanych przez życie.

 

Adele Faber, Elaine Mazlish
Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały

mowic_do_ nastolatkowMotto książki:
„Jako rodzice pragniemy być potrzebni; potrzebą naszych nastoletnich dzieci jest nie potrzebować nas. To realny konflikt; doświadczamy go codziennie, pomagając tym, których kochamy, stać się osobami niezależnymi od nas.”

Haim G. Ginott Między rodzicami a nastolatkami

Nowa książka znanych autorek porusza problemy, z jakimi borykają się nastolatki i ich rodzice.
Wychodząc od określenia godziny powrotu i problemu klik, a kończąc na seksie i narkotykach, autorki dają rodzicom narzędzia, które pomogą dzieciom w bezpiecznym przebyciu burzliwych lat dojrzewania.

 

Adele Faber, Elaine Mazlish
Rodzeństwo bez rywalizacji. Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, by samemu żyć z godnością

rodzenstwo„Już w podtytule (…) zawarta jest zapowiedź pomocy, jaką ten mądry, rzetelny i praktyczny poradnik niesie rodzicom uwikłanym w konflikty, kłótnie i bójki swoich dzieci.
Co mogę uczynić, aby cud harmonijnego współistnienia braci i sióstr zdarzył się wśród moich dzieci?
Czy przy pomocy metod pomagających uwalniać się od bolesnych uczuć zazdrości, zawiści, gniewu, zemsty zamienimy nasze rodzinne domy w gniazda, gdzie będzie rodziła się i dojrzewała umiejętność wzajemnego radowania się sobą na co dzień i wspierania się w trudnych chwilach życia?”

(Do czytelnika polskiego Z. Śpiewak)

Adele Faber, Elaine Mazlish
Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i szkole

zeby_uczylyRodzice to „pierwsi i niezmienni nauczyciele dziecka. Cokolwiek dzieje się w szkole między godzinami 8 a 15, ogromny wpływ na to ma dom. Obojętnie, jak dobre intencje mają nauczyciel i rodzice, jeśli obie strony nie posiadają odpowiednich narzędzi, by te intencje zrealizować, dziecko znajduje się na przegranej pozycji.
Rodzice i nauczyciele muszą połączyć siły i nawiązać partnerską współpracę. Obie strony muszą dostrzegać różnicę między słowami, które demoralizują, a tymi, które dodają odwagi; między słowami prowokującymi konfrontację a tymi, które zachęcają do współpracy; między słowami uniemożliwiającymi dziecku myślenie i koncentrację a tymi, które pobudzają naturalne pragnienie uczenia się.”

(fragm. książki)

Gertrud Ennulat
Gdy dzieci są inne. Jak niwelować obciążenia i sprostać obowiązkom

gdy_dzieci„Z moim dzieckiem jest coś nie w porządku…” Coraz częściej mamy do czynienia z podobnymi niepokojami. Dziecko nie rozwija się tak, jak tego oczekujemy, wykracza poza przyjete normy, jest nadpobudliwe lub wykazuje inne zaburzenia. Niewiele osób postronnych przypuszcza, co to znaczy dla matki: niekończące się troski, poczucie złego wywiązywania się z obowiązków macierzyńskich, wstyd wobec obcych, samotność, bezsilność, lecz także stłumiona agresja połączona z dużym poczuciem winy.
Ta książka, napisana ze zrozumieniem i czułością, pokazuje drogi, na jakich matki mogą podołać swemu trudnemu zadaniu, tak by przy szczerej trosce o własne dziecko nie zaniedbać siebie.

 

Arnd Stein
Kiedy dzieci są agresywne. Jak możemy je zrozumieć i pomóc?

kiedy_dzieci

Autor, dyplomowany psycholog i psychoteraupeuta, w obrazowy sposób opisuje różnorodne przejawy dziecięcej agresji i jej przyczyny. Pokazuje szereg możliwości, jak radzić sobie z wybuchowymi dziećmi i jak najlepiej uniknąć rodzinnych konfliktów.
Ponadto proponuje rodzicom testy obrazkowe, pozwalające sprawdzić, czy ich własny styl wychowawczy jest właściwy.

 

 

Florian Huber, Christoph Neuschaffer
Rodzice offline? Jak nawiązać kontakt ze skomputeryzowanym dzieckiem

rodzice_offline

„Im więcej wiesz na temat komputerów i cyfrowego świata, tym trafniejsze będziesz podejmować decyzje i – co najważniejsze – tym większym zaufaniem i szacunkiem darzyć cie będą twoje własne dzieci. Stąd właśnie zrodził się pomysł napisania tej książki. Ja, ojciec rodziny, i Florian, nastoletni entuzjasta komputerów, staramy sie pokazać tutaj, dlaczego komputer i Internet moga być tak fascynujące, i z czego biorą się konflikty oraz dlaczego cyfrowy świat to taka ogromna szansa, a jednocześnie, jakie czaja sie w nim niebezpieczeństwa.”

(fragm. książki)