W 2010 roku w naszej szkole zostało otwarte obserwatorium astronomiczne. Zamontowano w nim teleskop na montażu Dobsona „Syriusz”. Jest to duży, solidny sprzęt służący do obserwacji obiektów głębokiego nieba, głównie mgławic i gwiazdozbiorów.

Służy tylko do obserwacji nocnych. W żadnej mierze nie należy nim obserwować Słońca, gdyż jego wielkie zwierciadło może wypalić nam oczy. Do obserwacji naszej dziennej gwiazdy został zakupiony słoneczny teleskop „Coronado”, którym możemy oglądać powierzchnię naszej gwiazdy.

Oto techniczne parametry teleskopu „Syriusz”:
Średnica lustra głównego – 350 mm.
Ogniskowa teleskopu – 1500 mm.
Użyteczne powiększenia – 45-700 x.

Do teleskopu zostały dołączone 2 okulary o ogniskowej 10 mm i 25 mm firmy Plossl. Został również zakupiony dodatkowy okular o średnicy 30 mm firmy Scopos.

Wszystkich zainteresowanych odwiedzeniem naszego obserwatorium, zwłaszcza szkoły z naszego najbliższego terenu, prosimy o telefoniczny kontakt z sekretariatem szkoły (nr telefonu: 15-865-14-54) celem umówienia spotkania. W czasie obserwacji w kopule obserwatorium, ze względu na małą przestrzeń, może przebywać nie więcej niż 6 osób.