„Trudny tekst oswajamy z pomocą metody dramy”

 

 1. Kto? Co? Gdzie? Kiedy?

W roku szkolnym 2016/17 jedenaścioro uczniów z klasy II d realizowało projekt edukacyjny pod nazwą „Trudny tekst oswajamy z pomocą metody dramy”. Nasz projekt wykonywaliśmy pod kierownictwem  pani Anny Wąż oraz pani Wioletty Kaliny. Wspólna praca nad projektem rozpoczęła się jesienią, zaś jej finał nastąpił w powitanie wiosny.  Mamy za sobą sześć   zadań wykonanych w  grupach. Te grupowe zadania  następnie prezentowaliśmy i łączyliśmy w całość na ogólnych spotkaniach  zespołu projektowego, a takowych było 18. Jak widać, był to dość  czasochłonny projekt, bo każdy z jego uczestników poświęcił na niego średnio około 25 godzin swego młodzieńczego życia. A gdyby zsumować te godziny, to wyszłaby zawrotna suma 275 godzin, co z kolei można przeliczyć na doby, a tych wyszłoby … zawrót głowy!!! … prawie 12 dób.

2. Po co?

Głównym celem naszego projektu była popularyzacja metody dramy jako skutecznego sposobu uczenia się. Jednak drugą ważną ideą było doskonalenie pracy w grupie –  której, jak wynika z powyższych obliczeń – z całą pewnością było niemało.

3. Jaki był przebieg?

Realizację naszego projektu zaczęliśmy 21 października 2016 roku, wtedy odbyło się nasze pierwsze spotkanie. Następne spotkania odbywały się regularnie, mimo ogromu  obowiązków szkolnych, zajęć pozalekcyjnych, przygotowań do konkursów i  olimpiad. Opiekunki nie miały dla nas litości. Przed każdym kolejnym  wspólnym spotkaniem dostawaliśmy grupowe  zadania do wykonania w domu i ich efekt  przedstawialiśmy przed całym zespołem.

  • Dzięki pierwszemu zadaniu dowiedzieliśmy się,  czym jest drama i w jaki sposób należy ją przygotować.  Wtedy też sami przygotowywaliśmy krótką dramę opartą na wybranych przez siebie tekstach.
  • Kolejne zadania wprowadzały nas w klimat  czasów Homerycznych, przybliżały też historię  wojny trojańskiej.
  • Następnie oswajaliśmy  bohaterów eposu „Iliada”  i  przygotowywaliśmy krótkie dramy obrazujące sens wybranych fragmentów tego wybitnego dzieła. Zarówno przedstawianie, jak i oglądanie naszych dram nie obyło się bez śmiechu.
  • Naszym końcowym zadaniem było opracowanie fragmentu scenariusza dramy, której wystawienie na  deskach polanickiego Centrum Kultury i Sztuki zaplanowaliśmy na 21 marca 2017 roku podczas prezentacji projektów edukacyjnych.
  • Jednak przed ostatecznym wykonaniem naszego zadania, czyli prezentacją dramy na scenie, musieliśmy się solidnie przygotować. Mimo grafików zapełnionych korepetycjami i nauką do sprawdzianów i kartkówek, znaleźliśmy czas,  by spotykać się wieczorami lub zostawać po lekcjach, aby szlifować owoc naszej pracy – czyli dramę.  Inna sprawa, że polubiliśmy te nasze spotkania i biegaliśmy na nie z przyjemnością, zawsze w stuprocentowym składzie.
  • Po wielu powtórzeniach i uwagach opiekunek  opanowaliśmy scenariusz do perfekcji, a trudne imiona wodzów wojny trojańskiej nie były już dla nas wyzwaniem.
  • Finał naszego projektu, który przypadł na pierwszy dzień tegorocznej wiosny, odbył się bez żadnych problemów. Nasza drama zaciekawiła publiczność i  rozśmieszyła ją do łez.
  • Całości dopełniła oryginalna, pomysłowa prezentacja multimedialna, która stanowiła tło sceniczne naszego występu.
  • Podobno niektórzy  nawet zrozumieli, o co chodzi w tak trudnym tekście,  jakim jest epos „Iliada”.  A  już na pewno męska część widowni zachwyciła się piękną Heleną i teraz już każdy wie, przez kogo wybuchła wojna trojańska.

4. Jak oceniamy projekt?

Cele naszego projektu zostały spełnione w stu procentach. Oswoiliśmy trudną „Iliadę”,  podnieśliśmy umiejętność  komunikacji  grupowej, a naszą pracę nauczyliśmy się wykonywać sumiennie, systematycznie i odpowiedzialnie. Dzięki publicznemu wystąpieniu przełamaliśmy  swoją nieśmiałość, a tym samym  wzmocniliśmy poczucie własnej wartości. Teraz każdy z nas  może z dumą stwierdzić: ,,Mocniejszy jestem, cięższą podajcie mi zbroję”.  Z pewnością chociaż od czasu do czasu będziemy wykorzystywać metodę dramy, aby połączyć przyjemne z pożytecznym –  bawiąc się, poznawać nowe treści.

 

 A oto scenariusz naszego występu dramowego w oparciu o tekst eposu Homera pt. ” Iliada”.

WPROWADZENIE

 Patrycja    Uczniowie klasy II d witają wszystkich przybyłych. W ramach projektu edukacyjnego  Wszyscy  ,,Trudny tekst oswajamy z pomocą metody dramy” spróbujemy przypomnieć wam, o co chodziło w takim trudnym tekście, jakim jest…
Filip … epos ,,Iliada”.
Patrycja   Sądzimy, że przydadzą się małe wiosenne porządki literackie, bo jesienne lekcje polskiego już dawno wywietrzały nam z pamięci.

 Kuba  Pewnie większość z was zastanawia się, co to w ogóle jest ta drama. No to nie wysilajcie już swoich szarych komórek.
Wszyscy   Drama to metoda nauczania, która pomaga nam lepiej zrozumieć i zapamiętać to,
czego się uczymy.

Kuba  Tak, dokładnie o to chodzi. W dramie łączymy elementy zabawy z poważnymi, trudnymi treściami.
Patrycja    Czyli z polskiego na nasze – drama to krótkie przedstawienie, które sami wymyśliliśmy po to, żeby coś z niego zostało w głowach.
Filip  No,  dość tych wstępów. Otwórzcie już Wasze mózgownice, bo oto przed wami zaczyna się dziać drama.

SCENKA  HOMER 
Dominika Na pewno z lekcji polskiego doskonale wiecie, kto to Homer, ale mimo wszystko wam przypomnimy…
Przenieśmy się do VIII wieku p.n.e.
Wyobraźcie sobie starego ślepca śpiewającego utwory, które po spisaniu na pergamin będą liczyć 15 tysięcy wersów,…
Filip … co można porównać do ceny dziesięciu małych fiatów 126P, czyli już nieco zapomnianych maluchów.
Dominika  Otóż  Homer jest autorem dwóch słynnych eposów – „Iliady” i „Odysei”, które stanowią kanon literatury europejskiej. Na początek powiemy wam, czym w ogóle jest epos.

Maciek  Epos, krótko mówiąc, to bardzo rozbudowany utwór, pisany zazwyczaj wierszem.

Natalka J.  Ukazuje losy wspaniałych bohaterów i odważnych herosów, które są rzucone na tło wydarzeń przełomowych dla danej społeczności.
Kinga    Genetycznym źródłem eposu były mity, stąd w eposach wzięła się obecność bogów.
Patrycja   Dodajmy jeszcze, że eposy były pisane stylem wysokim – zaczynały się od inwokacji, czyli rozbudowanej apostrofy z prośba do muz o natchnienie poetyckie.

Natalka Z.   No i oczywiście posiadały porównania homeryckie.
Dominika  A oprócz tego w eposach aż roi się od złożonych, wyszukanych epitetów, inwersji, wykrzyknień, apostrof i pytań retorycznych…. Słowem – wielki patos.

 SCENKA  – PORWANIE PIĘKNEJ HELENY

Kuba  A teraz z pomocą metody dramy oswajamy treść eposu ,,Iliada”. Przy okazji  zrobimy  powtórkę z historii. Przenieśmy się wehikułem czasu mniej więcej do wieku XIII p. n.e.
Filip
 …czyli 500 lat wcześniej, niż żył Homer.
Kuba  Tak … nasz wehikuł  wylądował w starożytnej Grecji, w jednym z państw – miast…
Filip  … czyli  polis…
Kuba  Dokładnie, a jeszcze dokładniej –  chodzi o Spartę.
Natalka  J.   A tam rządził król Menelaos….
Filip   … który miał pięęęęękną żonę… Helenę.
Maciek    Ach, jaki jestem szczęśliwy! Mam najpiękniejszą żonę na świecie.
Jest moja i nikt mi jej nie odbierze!
Patrycja    Ale oto – co to?!!!  Królewicz Parys wymyka się cichaczem ze swego pałacu..

 Dominika a mieszka w sąsiednim państwie, które zwie się Troja…

Kinga   Parys podpływa okrętem i  porywa żonę greckiego władcy – Menelaosa.
Andrzej   
 Piękna Heleno, teraz już będziesz moja, płyniemy do Troi.
Maciek   Co takiego?!!! Nie pozwolę na uprowadzenie mojej żony! Wyruszamy na wojnę!
Agamemnonie, mój bracie! Jesteś dzielnym wojownikiem. Staniesz na czele mojej armii. Zwołaj posiłki z całej Grecji! Niech wszyscy Grecy, czyli Achajowie stawią się na rozkaz.
Kuba
  Robi się, królu i bracie.  Achillesie!  Najmężniejszy wojowniku grecki. Werbuję cię na wojnę trojańską.
Kinga  Tak oto pod wodzą Agamemnona wyrusza wielka zbrojna wyprawa.  Zaczyna się słynna wojna trojańska, która – jak pamiętacie – trwa tyle lat , ile ja mam palców u obu dłoni…
 N. Zalińska   …czyli dziesięć.

 SCENKA WOJNA TROJAŃSKA  TRWA 
Dominika  
 I tu właśnie umiejscowiła się akcja eposu ,,Iliada” .  A ściślej mówiąc – to już dziesiąty rok wojny
Andrzej
 Czyli twój dziesiąty palec.
Kinga
   Tak… O czym ja to mówiłam? Aha,  dziesiąty  rok trwa już oblężenie Troi. Grecy bezskutecznie próbują zdobyć miasto i odzyskać piękną Helenę.
Filip
Ale czy po tych 10 latach nadal jest sens? Zestarzała się i już nie jest taka ładna…

Kuba   Oddajcie nam piękną Helenę, bo inaczej zrównamy Troję z ziemią!!!
Dominika   
 Wódz Greków, Agamemnon, bierze najbogatsze łupy. Nie omija nawet  świątyni boga Apollina, skąd zabiera jako swoją brankę –  kapłankę  Chryzejdę, która jest córką kapłana Chryzesa i razem strzegą świętego ognia.
 Natalka Z.   Ojcze, ja nie chcę być grecką niewolnicą.
Patryk F. 
 Nic się nie martw, Chryzejdo. Wykupię cię! Pomoże mi w tym Apollo, nasz bóg.

APOLLO   Patryk S.   Ci Grecy myślą, że są tacy cwani? Zabrali moją kapłankę, Chryzejdę, i myślą, że ujdzie im to na sucho? Ale biada im, już moja w tym głowa!
Patrycja    Kapłan  Chryzes udaje się do namiotu Agamemnona z darami, by wykupić Chryzejdę.

CHRYZES :  Patryk F.  Agamemnonie, oddaj moje dziecko, moją Chryzejdę i przeproś  naszego boga Apollina.

AGAMEMNON :   Kuba   Ani mi się śni!  Zmiataj stąd, starcze, czym prędzej, abym ci jakiej krzywdy nie wyrządził.
Dominika  Cóż było mówić? Chryzes ani pisnął…Wrócił do siebie i czapkę nacisnął….

SCENKA  – ACHILLES ODSTĘPUJE OD WALKI

Natalka J.   Tymczasem w obozie Greków  dochodzi do nieporozumienia. Najdzielniejszy
z Greków, Achilles, przychodzi do  swego wodza, Agamemnona i wykłóca się o łupy.
ACHILLES :  Filip Ty egoisto, porwałeś kapłankę samego Apolla. Myślisz tylko osobie. Wracam ze swoimi okrętami do domu!!!

AGAMEMNON  Kuba  : Więc odejdź! Nikt nie jest niezastąpiony. Jedź sobie rządzić tymi swoimi  Myrmidonami, . Ja ostatecznie oddam im tę Chryzejdę,  i tak mi się już znudziła, ale za to  wezmę sobię twoją Bryzejdę.  Też niezła z niej laska
BRYZEJDA  –  Kinga

ACHILLES : Filip         Zabić go, czy nie zabić? –  oto jest pytanie.
 Dominika    Ostatecznie  obrażony Achilles odstępuje od walki.
ACHILLES:  Filip    Nie ma mowy, nie będę walczyć!!

Patrycja   Jednak wojna  trwa. Szala zwycięstwa przechyla się to na jedną, to na drugą stronę. W walkę angażują się bogowie. Po stronie Trojan stoi bóg Apollo, zaś  Grekom niezmiennie pomaga bogini Atena. Gromowładny Dzeus jest zmienny w swych nastrojach – raz wspiera Achajów…. czyli Greków… , innym razem Trojan. Hefajstos kuje w kuźni i jest gotów na rozkazy Ateny.

APOLLO –  Patryk S.
ATENA –   Dominika
HEFAJSTOS  - Patryk F.

SCENKA –  PATROKOLOS WKRACZA DO WALKI
Natalia   
Grekom brakuje siły Achillesa, zaczynają przegrywać. Wtedy Achilles wysyła na pole walki swojego serdecznego przyjaciela, Patroklosa i daje mu swoją zbroję.
ACHILLES:  Filip   Patroklosie, idź, zobacz, co się tam dzieje. Może jak Trojanie zobaczą moją zbroję, to się przestraszą i uciekną. Ale uważaj na siebie. Nie jesteś nieśmiertelny.

PATROKLOS –  Andrzej     Wiem…

Kuba   Patroklos wkracza do akcji. Ale co to?!!! Przeciwko niemu wybiega  trojański królewicz Hektor. Walczą!!! Młody i niedoświadczony  Patroklos pada pod mieczem Hektora.
Hektor zabiera sobie jego zbroję, która naprawdę była własnością Achillesa.

Patrycja   Wtem … rozlega się potężny krzyk…

Oto zjawia się Achilles, żądny pomsty za stratę swego przyjaciela. Za chwilę dojdzie do słynnego pojedynku Hektora z Achillesem.

SCENKA  POJEDYNEK HEKTORA Z ACHILLESEM

Kuba Wcześniej jednak Atena przynosi nową zbroję Achillesowi, a potem udaje się do Hefajstosa.

ATENA:  Dominika  Hefajstosie, wykuj mi w twej kuźni piękną tarczę dla Achillesa.

HEFAJSTOS:   Patryk F.   Ma się rozumieć!!!
Natalka J.   
W tym samym czasie Hektor, pierworodny syn króla Priama, zdobi się w zbroję zdobytą na Patroklosie….
 Kinga  … która naprawdę była własnością Achillesa.

Natalka J. Dochodzi do konfrontacji przeciwników.

Hektor:  Maciek  Ustalmy, że wygrany obchodzi się godnie z ciałem pokonanego.

Achilles:  Filip Nie zwykłem chodzić na układy z Trojanami.

Hektor:   Maciek    A więc niech świadkami naszej walki będą bogowie

Hektor: Maciek  Zaraz Cię pokonam, moja włócznia zaraz przebije twoje serce.

Achilles:  Filip  Giń! Giń!

Hektor:  Maciek    Biada mi…

Achilles:  Filip   To za  Patroklosa. I za Achajów! I za porwaną Helenę!

PATRYCJA   Po pojedynku zjawia się król Troi, Priam.

Priam:  Kinga   Achillesie, oddaj mi ciało mojego syna, chcę wyprawić mu godny pogrzeb.

Achilles: Filip  Wzruszyła mnie twa prośba, starcze. Dobrze,  oddam ci ciało, nie jest dla mnie nic warte.
 

ZAKOŃCZENIE

Natalka J.    Po pogrzebie Hektora wojna dalej trwała.
Kinga    
No i zginął w niej  Achilles, bo został trafiony w czuły punkt,…
Andrzej …czyli w pietę Achillesa.
 Dominika    Za to inny sprytny Grek…
Patryk ….. czyli Odyseusz…

Dominika … wymyślił podstęp z drewnianym koniem, dzięki czemu Menelaos odzyskał żonę,  wojna dobiegła końca, a  Troja została  zrównana z ziemią.
 Kuba  Historię o tym zapisał nam Homer w słynnym eposie ,,Iliada”,

Filip     … a dramę w oparciu o ten epos przedstawili wam uczniowie klasy II d jako  projekt edukacyjny pod nazwą:

Wszyscy   ,,Trudny tekst oswajamy z pomocą metody dramy”.
Patrycja    Mamy nadzieję, że drama spełniła swój cel.  Dziękujemy za uwagę.

 

Projekt „Od pełni do pełni – obserwacja faz Księżyca”

 

ksiezyc

Pięcioro uczniów klasy II C w roku szkolnym 2014/2015 realizowało projekt pod w/w tytułem. Celem projektu było zebranie informacji o naszym naturalnym satelicie, wdrożenie do systematycznych obserwacji astronomicznych oraz umiejętność korzystania z programów internetowych służących do obserwacji nieba.

W listopadzie i grudniu zespół prowadził obserwacje bezpośrednie wyglądu i położenia Księżyca na wieczornym, nocnym i porannym niebie. W czasie całkowitego zachmurzenia uczniowie wykorzystywali w tym celu program Stellarium. Jest to program, który można pobrać bezpłatnie z zasobów internetu, prosty w obsłudze i dlatego polecamy go wszystkim początkującym młodym astronomom. Efekty pracy grupy zostały zaprezentowane w klasie w obecności pana dyrektora i opiekuna projektu w formie prezentacji multimedialnej. Dodatkowo zespół zbudował model pokazujący zjawisko faz Księżyca.

Grupa w składzie: Karolina Woś, Angelika Pytko, Patryk Jurkowski, Izabela Rudnik i Weronika Kwiatkowska wykazała się umiejętnością współpracy i zaangażowaniem.

Opiekun projektu: Małgorzata Głocka