nprc

W 2016 roku nasze gimnazjum zostało beneficjentem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach Priorytetu 3 tego programu Rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych otrzymaliśmy 15000 złotych na uatrakcyjnienie zbiorów naszej biblioteki.

Dzięki uczestnictwu w programie wzbogaciliśmy się o 704 nowe pozycje książkowe, w większości atrakcyjne tytuły literatury młodzieżowej, ponieważ głównym celem programu jest właśnie zachęcenie młodych ludzi do czytania. Przy zakupach uwzględniono więc sugestie uczniów, wyrażone w ankiecie dotyczącej zainteresowań czytelniczych oraz w sondażu Książki naszych marzeń.

Oprócz zakupów książek w szkole odbyło się także wiele wydarzeń promujących czytelnictwo, uczniowie realizowali projekty poświęcone książce i czytaniu, brali udział w konkursach.

 

I Obchody Światowego Dnia Książki – 23 kwietnia 2016.

 1. Strefy czytania - w czytelni, świetlicy, w salach lekcyjnych uczniowie mogli pobudzić swoją wyobraźnię, wsłuchując się  w różnego rodzaju opowieści, czytane przez nauczycieli – od opowieści z dreszczykiem, poprzez powieści młodzieżowe, historyczne, literaturę faktu, a nawet literaturę niemieckojęzyczną w oryginale.
 2. Audycja oraz prezentacja multimedialna „O książce kilka razy naj…”.
 3. Stoliki czytelnicze, przy których uczniowie mogli spotkać się z kolegami i koleżankami, podzielić się z nimi swoimi fascynacjami literackimi, poradzić, co warto przeczytać.
 4. Wystawa eksponująca książki z autografami i dedykacjami ich autorów oraz książki wydane w różnych językach, a także „rarytasy” książkowe  – dzieła XIX-wieczne pochodzące ze zbiorów nauczycieli.
 5. Konkursy: „Książkowe skojarzenia” oraz „Jaka książka chodziła mu po głowie?”.

więcej

 

II Happening „Połaniec czyta” w ramach ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam” – 10 czerwca 2016.

Uczniowie i nauczyciele naszego gimnazjum oraz Publicznej Szkoły Podstawowej w Połańcu, a także rodzice oraz dyrekcja i  pracownicy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu zgromadzili się na boisku szkolnym, by wspólnie czytać – każdy to, na co miał ochotę. Celem akcji było pobicie rekordu czytania w jednym momencie, ale przede wszystkim – promocja czytelnictwa. Wszystkie klasy przygotowały kolorowe transparenty z różnymi hasłami promującymi czytanie, wielu z uczniów przebrało się za ulubione postacie literackie.

więcej

 

III Narodowe Czytanie „Quo vadis” H. Sienkiewicza – 3 września 2016.

Tegoroczne plenerowe Narodowe Czytanie w naszym mieście było wspólną inicjatywą Miasta i Gminy Połaniec, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, Centrum Kultury i Sztuki oraz Publicznego Gimnazjum nr 1 w Połańcu. Odbyło się w parku miejskim w godzinach popołudniowych, wśród 26 lektorów reprezentujących różne środowiska, stowarzyszenia i instytucje wystąpiło siedmioro przedstawicieli naszej szkoły.

więcej

 

IV Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – październik 2016.

 1. Kiermasz książki.
 2. Happening „Sto jeden powodów, dla których warto czytać”.
 3. Mini-konkurs „Pudełko wiedzy o szkole i Patronce”. Za poprawną odpowiedź – słodka nagroda.
 4. „Piszemy książkę” (po jednym zdaniu każdy).
 5. Ubierz/przebierz się w książkę – zajęcia dla lubiących fotografowanie, robimy zdjęcia (ciekawe, zaskakujące, śmieszne…) z książką w roli głównej.
 6. Noc w bibliotece – 5-godzinna popołudniowo-nocna impreza wieńcząca obchody MMBS, z wieloma atrakcjami.

więcej

 

V Gimnazjaliści czytają najmłodszym – grudzień 2016.

Wizyta uczniów klasy IIIc w Publicznej Szkole Podstawowej w Połańcu, gdzie wystąpili przed najmłodszą publicznością, czyli uczniami „zerówki”, dla których przygotowali głośne czytanie bajki pt. „Arletka, Pan Świerszcz i skrzypce”.

 

VI Cykl zajęć biblioterapeutycznych dla młodzieży ze świetlicy socjoterapeutycznej.

Zajęcia prowadzone były od października do grudnia, raz w miesiącu, poruszono następujące tematy:

 • O realizacji życiowych celów.
 • Kierunek dorosłość.
 • Najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić, to zawsze być sobą.

 

VII Projekty edukacyjne związane z literaturą, książką, czytaniem.

Projekty  realizowane były od maja do grudnia 2016 roku w klasach oraz przez grupy uczniów. Efekty pracy uczniów prezentowano w szkole oraz w bibliotece publicznej.

 1. Henryk Sienkiewicz – pisarz wiecznie żywy (zrealizowany w klasach: IIIa, IIIb, IIIc, IIId).
 2. Nasz klasowy śpiewnik narodowy (zrealizowany w klasach: Ia, Ib, Ic, Id).
 3. Nasze ulubione książki – projekt okładki (zrealizowany w klasach: IIa, IIb, IId, IIe).
 4. Literacki wzór nastolatka (zrealizowany w klasie IIb).
 5. Od książki do recenzji (realizowany przez grupę uczniów z klas I-III).
 6. Przyłapani na czytaniu (zrealizowany przez grupę uczniów z klas II).
 7. Sleeveface, czyli ubierz się w książkę (zrealizowany przez grupę uczniów z klas I-III).
 8. Tę książkę warto przeczytać (zrealizowany w klasach Ia, IIc).

Udział w Programie umożliwił zwiększenie i uaktualnienie zbiorów biblioteki, zakup pozycji cieszących się zainteresowaniem młodzieży, w tym wielotomowych cykli literackich. Uczniowie chętnie angażowali się w układanie listy książek do zakupu, a spełnienie ich czytelniczych marzeń przyczyniło się do wzrostu zainteresowania książką i biblioteką.

J. Stachura